Zer Group 2023 İhracat Hedeflerini Açıkladı

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde de zeytin ve zeytinyağı ihracatında Türkiye birincisi olan Zer Group, aynı zamanda ilk 500 ihracatçı firma arasında yer alarak faaliyetlerindeki başarısını sürdürüyor.
Ülke ekonomisine yaptığı ihracatlarla büyük katkı sağlayan firma 2023 Türkiye’sinde 500 milyon dolar ihracat yapmayı hedefliyor.

2002 yılında üretim ve dış ticarete yönelik kurulan Zer Yağ Sanayi, dünya genelindeki yağ sektörünün önde gelen firmalarının projelendirmesi ve ekipmanları ile donatılarak üretim hayatına başladı. Son teknolojiyle el değmeden ve Continue sistemi ile üretim yapan firma, yapmış olduğu ihracatlarla da ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

2005 yılından bu yana ilk 500 ihracatçı firma arasında yer alma başarısını koruyan Zer Yağ Sanayi geçtiğimiz iki yıl içerisinde zeytin ve zeytinyağı ihracatında ise Türkiye birincisi oldu ve bünyesindeki Selçuklar Dış Ticaret şirketi ile de ilk 500 ihracatçı firma arasına girdi.

Bitkisel Sıvı yağlar, muhtelif soslar imalatı ve ihracatının yanı sıra; temel gıda maddeleri, temizlik ürünleri gibi ticari malların da ihracatını ve transit ticaretini yapan Zer Yağ Sanayi yaklaşık 50 çeşit ürün ile ihracat faaliyetlerini sürdürüyor. Aynı zamanda kurduğu Zer Zeytincilik ile zeytin üretimi ve paketlemesi üretimini bünyesine katan firma geçtiğimiz yıl içerisinde Zer Salça ile birlikte domates salçası üretimine başladı.

“IRAK PAZARINDA GÜÇLÜ BİR MARKAYIZ.”

Gıda sektörünün yatırım açısından önü açık olduğuna dikkat çeken Zer Group Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Selçuk ”Gıda sektörü hızla gelişiyor. Bu gelişim aynı zamanda tarım sektörü ile bağlantılı gitmeli, yatırımların bu yönde olması ihracatı da arttıracaktır. Yüzde 95 ihracat yapan bir firma olarak mevcut pazarlarımızı kalitemizi ispat ederek sabitledik. Irak’da tüm gıda ürünlerinde ilk markalar arasındayız. İran’da zeytin ve zeytinyağımız çok seviliyor. Afrika’da makarnamız öne çıkıyor. Lübnan, Suriye, Hollanda ve Amerika ihracat yaptığımız diğer ülkeler.”diye konuştu.

Firmaları tek çatı altına almak amacı ile Zer Holding’in kuruluşunu gerçekleştirdiklerini belirten Selçuk, “2023 yılı sonuna kadar teknoloji ve AR-GE’ye yaptığımız yatırımlara paralel çalışan sayımızı bin kişiye, ihracat rakamlarımızı da 500 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Selçuk, ihracatlarının yüzde 35’inin ithalata bağlı olduğunu ve geri kalan yüzde 65’inin tamamen yerli tarıma bağlı olduğunu da belirtti.

Selçuk, “Zer Group olarak her geçen yıl hızla büyüyen yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. 2023 vizyonu doğrultusunda ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemekteyiz. Aynı zamanda son beş yıldır bölgesinde en yüksek vergi ödeyen 50 firma içerisine girmemizin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.